Víno a kalorie

Většina z nás si určitě dala na Nový rok nějaké to předsevzetí. A určitě se nepleteme, když řekneme, že u mnoho z nás se toto předsevzetí týká váhy, pohybu nebo lepšího stravování. Přečtěte si článek, který Vás vtáhne do tajů kalorií a vína a zjistíte, že okusit při dietě sklenku vína není nic hrozného. :-)


Kalorie ve víně pocházejí z alkoholu a cukru. Alkohol dodává vínu vyšší počet kalorií než cukr a to až sedm kalorií na gram. Naproti tomu obsah cukru přidává přibližně čtyři kalorie na gram. S ohledem na to můžete předpokládat, že čím více alkoholu ve víně, tím více kalorií.


Zbytkový cukr ve vině ale také ovlivňuje počet kalorií ve víně. Proč? Kvasinky jsou při kvašení královnami, které využívají svých "superschopností" k přeměně přírodního cukru na alkohol. Aby víno nebylo suché, vinaři zabrání kvasinkám pohltit všechen cukr. Zůstane tak určité množství zbytkového cukru, díky kterému je víno polosuché, polosladké nebo sladké. Naproti tomu suché víno se nechá důkladně projít procesem kvašení a zanechá víno jen s malým množstvím cukru, ale tohle jste si určitě přečetli v našem článku "Víno a cukr". Platí tedy že, čím sladší víno, tím více kalorií má. Suchá bílá vína mají od nuly do 65 kilokalorií (kcal) na 100 mililitrů (ml), polosuchá vína mají 66 až 75 kcal, polosladká vína mají 76 až 84 kcal a sladká vína mají 85 až 130 kcal (tyto údaje se mohou lišit).Množství kalorií

Suché víno

až 65 kcal / 100 ml

Polosuché víno

66 - 75 kcal / 100 ml

Polosladké víno

76 - 84 kcal / 100 ml

Sladké víno

85 - 130 kcal / 100 ml


To, že vína mají různý obsah kalorií, vám přesně nepomůže zjistit, zda smíte nebo nesmíte pít víno, když držíte dietu. Za prvé, můžete si dělat, co chcete :-). Za druhé, záleží na tom, jakou dietu držíte a jestli je to kvůli hubnutí. Pokud jste omezili všechny sacharidy a cukry, uděláme logický předpoklad, že alkoholické nápoje nejsou na vašem seznamu vhodných potravin. Existují miliony diet, takže se ujistěte, co je a co není povoleno právě v tom dietním programu, který dodržujete. Pokud je však Vaše touha po sklence vína při dietě opravdu velká, tak za nás můžeme určitě doporučit sušší vína jako třeba náš "Vlašák" nebo "Veltlín", po kterých určitě nepřiberete. :-)


Pravdou je, že víno obecně nemá tolik cukru ani kalorií, ať už bílé nebo červené. Ale po několika skleničkách se kalorie začnou sčítat. Takže u vína a alkoholu obecně je třeba pamatovat: umírněnost je klíčová. Je totiž prokázáno že, nadměrný příjem alkoholu zpomaluje spalování tuků a způsobuje přibírání na váze. Neznamená to však, že je víno škodlivé. Rádi bychom poukázali na to, že víno má zdravotní výhody, jako je snížení šance na mrtvici a srdeční choroby.


Počty kalorií u vína můžeme také porovnat s jinými nápoji, které běžně konzumujeme...


Nápoj

kcal na 100 ml

Pivo 12

44

Pivo 10

37

Coca cola

45

Kofola

32

Domácí pálenka (50 %)

220

Gin (liší se od výrobce)

230

Rum Božkov

265

Voda se sirupem

20

Mléko polotučné

46

Víno v tomto porovnání nevychází úplně jako vítěz, ale je důležité si uvědomit konzumované množství. Při vypití celého dvanáctistupňového piva člověk zkonzumuje 220 kcal, což je stejně jako kdyby vypil půlku sedmičky suchého vína. U tvrdého alkoholu je výsledek podobný. Jeden velký panák představuje přibližně tolik co dvě skleničky vína.


Co říct závěrem...snad jen, že u všeho záleží především na množství, ale to už jsme zmiňovali...takže NA ZDRAVÍ!

84 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Víno a cukr