Víno a cukr

Určitě mnoho z Vás již někdy napadla otázka: Kolik cukru je ve víně?

Na tuto poměrně jednoduchou otázku existuje poměrně složitá odpověď...ale popořadě.


Odpověď je ano… a ne! Některá vína neobsahují cukr a jiná ho mají hodně (někdy dvakrát tolik než světoznámá Coca-Cola!) Pojďme si rozebrat, jak se vína dělí právě podle obsahu cukru.


Cukr ve víně se nazývá „zbytkový cukr“.


To znamená, že cukr ve víně zůstane poté, co hrozny prošly procesem výroby vína. Hrozny obsahují ovocné cukry (fruktózu a glukózu) a zbytkový cukr je to, co zbyde poté, když se do bobulek pustily kvasinky.


Suché versus sladké víno

Během výroby vína kvasinky pohlcují cukr a jako vedlejší produkt vytvářejí etanol (alkohol). Když jsou kvasinky schopny "sníst" všechen cukr, výsledkem je suché víno – s vyšším obsahem alkoholu a nízkým obsahem cukru. Po zastavení kvasinek vinařem (často rychlým zchlazením) zůstává cukr a alkohol je nižší.


To je důvod, proč má mnoho sladkých vín méně alkoholu než suchá vína. Skvělým příkladem toho jsou odrůdy ryzlinku, který může mít 8–9 % obs. alkoholu pokud je sladký a 10–11 %, když je suchý.


Dělení vín do kategorií suché a sladké vypadá následovně:

  • Suchá vína: maximálně 4 gramy zbytkového cukru na litr vína

  • Polosuchá vína: 4,1 g - 12 g/l

  • Polosladká vína: 12,1 g - 45 g/l

  • Sladká vína: 45 gramů a více na litr


Jak měříme cukr ve víně?

Zbytkový cukr se obvykle zobrazuje jedním ze tří způsobů: v gramech na litr, v gramech na 100 ml nebo v procentech. Na našem eshopu používáme gramy na litr vína. Vína se pohybují od 0 do 220 gramů na litr v závislosti na způsobu výroby a samozřejmě také na požadovaném výsledku.


Bohužel nemůžete víno jen ochutnat, abyste věděli, jestli má vysoký obsah cukru nebo ne, protože lidské instinkty nedosahují takových kvalit abychom mohli „holým jazykem“ přesně určit množství cukru ve víně. Dokonce i vysoce vyškolení degustátoři vína mají často problémy s identifikací zbytkového cukru – ale tyto překážky lze překonat praxí. :-)

168 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše